002 – FFmpeg ile En Hızlı Şekilde Video Dönüştürme

Merhabalar.

Bir videonun formatını başka bir formata dönüştürmek istiyorsunuz. Ancak kullandığınız programlarla bu işlem çok uzuyor olabilir.

Bunun sebebi o programların videoyu render etmesindendir. Yani videonun formatını değiştirirken kare kare işleyip hedef formatın yeni özelliklerine göre işlemesindendir.

FFmpeg de bu şekilde yapar ama siz doğru parametler ile renderi pas geçip doğrudan çıktı (output) alabilirsiniz. Renderi pas geçmeden alacağınız çıktının süresi örneğin 1gb’lik boyutu olan ve 1 saatlik uzunluğu olan bir videoda ayarlara göre 1 saat sürebileceği gibi 1 gün bile sürebilir. Renderi pas geçmek bu işlemi saniyeler içinde tamamlamanıza yarar.

Şimdi biraz örnek vererek açıklayalım:

En hızlı şekilde mkv dosyasını mp4′ çevirmek için –>

ffmpeg -i input.mkv -c copy output.mp4

“-c copy” parametresi input.mkv dosyasının tüm video özelliklerini al, değiştirmeden output.mp4 olarak kaydet demek. Bu işlemle dönüştürme işi saniyeler sürecektir.

Yaptığım testlerde bu dönüşüm sonucunda elde ettiğim mp4 dosyası Vegas Pro 15′de açılmayabiliyor. Bunu sesin Vegas’ın desteklediği bir formata dönüştürülmesiyle atlatabiliriz. Şu kodla ses türünü değiştirebiliriz. Ancak çok az da olsa çeviri süresi artacaktır.

ffmpeg -i input.mkv -b:a 320000 -vcodec copy output.mp4

Buradaki 320000 sesin kalitesidir. 64, 128, 192, 256 veya 320 olarak ayarlayabilirsiniz. En kalitelisi 320dir.

Video dönüştürmede kullanacağınız parametreler dönüştürme süresini uzatıp kısaltabileceği gibi tam olarak ne istediğinizi bilirseniz size öyle de bir çıktı verecektir. Örneğin 1 saat süreli 1gb boyutundaki bir dosyayı doğru parametreler ile isterseniz 50mb isterseniz 5000mb olarak çevirebilirsiniz. FFmpeg’de en önemli şey parametreleri doğru kullanmaktır.

 

Saygılarımla.